Marijuana (Kenevir), Yaşlı Farelerde Yaşlanmanın Bazı Etkilerini Tersine Çeviriyor!

[ad_1]
UYARI: Evrim Ağacı, hiçbir uyuşturucu maddenin tüketimini teşvik veya tavsiye etmemektedir. Bu video, kenevirin kişisel kullanımı ile ilgili değil, tıbbi alanlarda kullanım ile ilgilidir (tıpkı morfinin hastanelerde kullanımı gibi). Video içerisinde söz konusu kimyasalın şahsi kullanımı ile ilgili zararlar açıkça belirtilmiştir. Evrim Ağacı’nın ve bütün bileşenlerinin bu tip konulara ilgisi, bilimsel araştırmalar sayesinde bu maddeler hakkında bildiklerimizin halka doğru ve tarafsız bir şekilde aktarılması noktasındadır. Araştırmaların insanlarımız tarafından doğru ve bilimsel bir perspektifte, yani şahsi önyargılardan bağımsız olarak analiz edilmesi, sağlığın tehlikeye atılmaması açısından büyük önem taşımaktadır.

***

Yeni yapılan ve Nature’da yayınlanan bir araştırma, yaşlı farelere marijuana‘nın etken maddesi olan THC verildiğinde, beynin özellikle hafıza ile ilgili bölgesi olan hipokampüs bölgesinde, genç farelerdekiyle eşdeğer düzeylere varacak kadar gen ifadesi olduğu, hafızanın güçlendiği ve yaşlılık belirtilerinin geriletildiği gösterildi. Ancak aynı çalışmada, genç farelerde hafızada gerileme ve yavaşlama tespit edildi.

Bu araştırmanın baş yazarlarından birisi, Harvard Üniversitesi’nden Dr. Önder Albayram. Önder hocamızla 20 Mayıs Cumartesi saat 21:00’de bir canlı yayın yapacağız ve sorularımızı soracak, konuyla ilgili bilgileri birinci elden öğreneceğiz. Ancak öncesinde, marijuana nedir, sağlık etkileri nelerdir, çok kısa bir bakış atalım…

***

Müzik:

Mandeville by Kevin MacLeod is licensed below a Artistic Commons Attribution license (
Supply:
Artist:

***

Daha fazla içerik üretebilmemiz için Evrim Ağacı’na maddi destekte bulunan izleyicilerimiz arasına katılın:

Türk Lirası ile tek seferlik veya aylık düzenli destekte bulunmak için:

Patreon destekçilerimiz arasına katılmak için:

Bilim tişörtleri, kitaplar ve diğer ürünlerimizden satın almak için:

IBAN numarası, kriptopara veya PayPal yoluyla destek olmak için:

***

Müzik: Bu videoda kullanılan müzikler AudioHero ( sitesinden alınmıştır.

Video: Bu video içinde alıntı yapılan tüm video kaynakları video içinde belirtilmiştir. Kaynağı belirtilmeyen tüm videolar Pixabay ( sitesinden alınmıştır.

İkonlar: Bu videoda kullanılan ikonlar Flat Icon ( sitesinden alınmıştır.

***

En son yüklediğimiz videoyu izlemek için:

En popüler videomuzu izlemek için:

***

Kanalımıza abone olmak için:
[ad_2]

Latest posts